Scout Group
Dunkenhalgh Beavers
Mercer Beavers
All Saints Cubs
St James Cubs
All Saints Scouts
Hyndburn Explorer Scout Unit

 

1st Clayton-le-Moors Scout Group

Hyndburn, East Lancashire

The Scout Association

Registered Charity No.: 306101 (England and Wales)

Member Login
Username
Password
Register now.
Forgotten login details?




Useful Links



Scoutshops.com

Uniform supplier

Bowley Scout Camp

Our County Scout Camp-site

Uniform Diagram

Location of Scout badges on uniform

Hyndburn District Scouts

District-wide information

East Lancs Scouts

County-wide information

The Scout Association

UK Scouting Official Site

WOSM

World Organisation of the Scout Movement Official Site

POR

Policy, Organisation and Rules


46371 visitors since May 2012.

 

Hall of Fame...

Past and Current Leaders

Competition Trophies

Dunkenhalgh Beavers

2007

Beavers Scout District Football

2002

Beavers Scout District Football

1995

Beaver Sports Trophy

1992

Beaver Sports Trophy

Mercer Beaver Colony

2011

Akeema Shield

2007

Akeema Shield

St James Cub Pack

2010

County Cub Football

2009

District Cub Football

1997

Fire Safety Competition

1996

Fire Safety Competition

MacLean Cub Pack

1978

Elsie Barlow Cup

All Saints Cub Pack

2012

District Cub Football

2011

District Cub Football

2008

District Cub Football

Elsie Barlow Cup

2005

District Cub Football

2003

District Cub Football

County Cub Football

District Conker Competition

2002

District Cub Football

Elsie Barlow Cup

1996

District Sports Trophy

District Cooking Competition

Rowallan Cub Pack

1990

District Elsie Barlow Cup

1989

McDonald's Litter Pick Champions

1984

District Cub Football

1982

District Cub Football

1980

Elsie Barlow Cup

1978

Elsie Barlow Cup

All Saints Cub Pack

1976

Elsie Barlow Cup

1930

Elsie Barlow Cup

All Saints Scout Troop

1989

District Lord Derby Competition

District Sports Trophy

1987

District Swimming Gala

St James Scout Troop

1999

District Footbal Trophy

1998

District Camp Standards

1997

District Cooking Competition

Challenger Venture
Scout Unit

1996

District Swimming Gala

1988

Bent Brick Trophy

District Sports Cup

District Swimming Gala

1987

District Sports Cup

Annual Trophies for the Best Beaver / Cub / Scout of the Year

Dunkenhalgh Beavers
Niall Birtwell Trophy

2013

2012

Joe Chew

 

2010

Robbie Pope

2009

Saul Thompson

2008

Adam Smith & Matthew Seddon

2007

Sam Pope & Alfie Cook

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

1995

1994

1993

1992

1991

Mercer Beaver Colony
Beaver of the Year

2013

2012

Joseph Stiling

2011

2010

2009

2008

Kyle Essery

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

St James Cub Pack
Cub of the Year

2013

George Hester

2012

George Owen

2011

Lewis Carney

2010

James Slattery

2009

Bradley Walker & Joe Burns

 

 

 

 

 

2003

2002

2001

2000

Luke Tebbatt & Lee Ashworth

1999

1998

1997

1996

Mark Hartsthorne

 

 

 

 

 

MacLean Cub Pack
Cub of the Year

1990

Adam Lane

1989

Robert Holderness

1988

Philip Naylor

1987

John Barr

1986

Richard Towers

1985

Duncan Sleigh

1984

David Carter

1983

Andrew Slater

All Saints Cub Pack
Cub of the Year

2013

Liam McCall

2012

Thomas Wildeman

2011

Joseph Howarth

2010

2009

Josh Nicholson

2008

Lewis Garraty

2007

Lewis Garraty

2006

Sam Archer

2005

Ryan Taylor

2004

Thomas Collins

2003

Adam Hayes

2002

Matthew Akerman

2001

Thomas Entwistle

2000

Matthew Woodcock

1999

Ross Pilkington

1998

1997

Michael Simpson

1996

Joseph Ryan

1995

Stewart Joinson

1994

Thomas Gee

1993

Alexander Bull

1992

Alan Guilfoyle

1991

Richard Fearn

Rowallan Cub Pack
Cub of the Year

1990

Jonathon Lloyd

1989

Stuart Dean

1988

Jonathon Penson

1987

Richard Lord

1986

Nicholas Hinchcliffe

1985

Jonathon Pickup

1984

Gareth Buckett

1983

Peter Smith

All Saints Scout Troop
Scout of the Year

2013

Jason Crowther

2012

Lucinda Mulligan

2011

Callum Cook

2010

Callum Hodgson

2009

Robert Duckworth

2008

Daniel Hanson

2007

2006

2005

Michael Larkin

2004

Ben Cocker

2003

2002

2001

2000

Michael Simpson

1999

Ian Ross

1998

Elliot Cottrill

1997

Matthew Pendergast

1996

Martin Iddon

1995

Richard Fearn

1994

1993

1992

Ian Ward

1991

Mark Alexander

1990

Duncan Sleigh

1989

Daniel Lord

1988

Alasdair Rigby

1987

John Carroll

1986

Jason Wilcock

1985

Chris Bridge

1984

Martin Baker

1983

Andrew Angus

1982

David Barnaby

Individual Awards for Young People

Bronze Chief's Scout Award

Silver Chief's Scout Award

2011

Callum Cook

Alex Enderwitx

Sam Kenyon

Lewis Walker Garratty

Josh Nicholson

Curtis Mercer

Amber Hardicker

Isaac Walsh

Matthew Smith

Gold Chief's Scout Award

2013

Jason Crowther

2012

Lucinda Mulligan

Young Leader Belt

2012

Helen Crowther

Individual Awards for Adults

Chief Scout's 5 Years Service Award

2010

Martin Rothwell

2009

Andrew Clarkson

David Gerrard

Kathryn Walsh

2008

Claire Rothwell

Andrea Korkutt

2004

Elaine Greenwood

Alison Conboy

2003

Hilary Hartsthorne

Sarah Rudley

2002

Mark Alexander

Susan Stewart

Sarah Bates

2001

Susan Stewart

Michelle Iddon

Joan Bramhill

Paul Burrows

2000

Gwillym Hall

Paul Iddon

David Jewel

1999

Anthony Cousins

Ian Alexander

1998

Julie Alexander

1996

Patrick Keane

1995

Hazel McManus

Jennifer Bramhill

Mark Wells

Barbara Smith

Pam

1994

Rod Sleigh

John O'Shaughnessy

1992

Hilary Alexander

1991

Derek Lord

1988

Margaret Simms

Chief Scout's 10 Years Service Award

2007

Mark Alexander

2006

Michelle Iddon

Joan Bramhill

Paul Burrows

2003

Anthony Cousins

Julie Alexander

2001

Patrick Keane

2000

Ian Alexander

Jennifer Burrows (Bramhill)

Mark Wells

Hazel McManus

1997

Hilary Alexander

1993

Margaret Simms

Chief Scout's 15 Years Service Award

2011

Paul Burrows

2008

Anthony Cousins

Julie Gerrard (Alexander)

2005

Ian Alexander

Jennifer Burrows

2002

Hilary Alexander

Chief Scout's 20 Years Service Award

2010

Ian Alexander

2007

Hilary Alexander

Chief Scout's 25 Years Service Award

2012

Hilary Alexander


Log in for Downloads!
Select your Section Logo to filter results!